delkhoon.ir دلخون،دلتنگ،دلخسته -وبلاگ شخصی مدیر سایت بچه شیعه
شهید نشوی،میمیری! پس به هر دری بزن که شهادت رو بگیری
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


(یا رب الحسین،به حق الحسین،اشف صدر الزینب،به ظهور الحجت)
یک دعا می کنم همگی بگید آمین انشالله اون زمانی که صاحبمون و آقامون تشریف می آورند و این نانجیب های سگ وهابی رو از قبر بیرون می کشند که انتقام پهلوی شکسته ی مادرشون و گلوی خشک بریده جدشون و عموشون عباس(ع) رو بگیرند اون لحظه همگی ما اون جا باشیم و این صحنه رو ببینم و تکبیر بگیم تا این دلمون خنک بشه
این وبلاگ رو برای نگاشتن دلنوشته هایی که دلخون و دلتنگم کرده در غروب دلتنگ جمعه 4/9/1390شمسی و 28ذیحجه1432 قمری و 26/11/2011 میلادی به آدرس
www.delkhoon.ir ایجاد کردم و امیدوارم که دلتنگی هایم موجب رنجش و آزردن خاطر عزیزی نشود و سعی دارم دورن این صفحه اختصاصی از هر آنچه که موجب دلخونی و دلتنگیم می شود بنویسم و منعکس کنم حتی اگر هم خودم را مورد هدف نوشته هایم قرار دهم و به قولی خود و عوامل مجموعه فرهنگی مذهبی بچه شیعه را مورد نقد و انتقاد قرار دهم.

مدیر وبلاگ : امیرحسام دلخون
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب و قالب و بخش های این وب چیست؟؟؟

برچسبها

درس اخلاقی عاشورا

سخنانی‌ که‌ از امام‌ حسین‌(علیه السلام) و اصحاب‌ آن‌ حضرت‌ نقل‌ شده‌ به‌طور واضح‌ و روشن‌، اهداف‌ و انگیزه‌های‌ این‌نهضت‌ پرشور و روحانی‌ را تبیین‌ می‌کند و درس‌ها و عبرت‌هایی‌ را که‌ انسان‌ها در طول ‌قرون‌ می‌توانند از آن‌ بهره‌ ببرند، آشکار می‌نماید و پیامها و آموزه های خود را به همگان نشان می دهد.

ما در این جواب به‌ گوشه‌ای‌ از درس‌ها و پیام‌های‌ عاشورا از زبان ‌کسانی‌ که‌ خود، این‌ نهضت‌ خونین‌ و حماسی‌ را آفریدند می پردایم :

پیام‌های‌ اخلاقی‌

1: آزادگی‌

نهضت‌ عاشورا، جلوه‌ بارزی‌ از آزادگی‌ در مورد امام‌ حسین‌(علیه السلام) و خاندان‌ و یارانش‌است‌ به‌عنوان‌ نمونه‌:

وقتی‌ می‌خواستند به‌ زور از آن‌ حضرت‌ برای‌ یزید بیعت‌ بگیرند با ردّ درخواست‌آن‌ها این‌گونه‌ فرمودند:

«نه‌ به‌ خدا سوگند نه‌ دست‌ ذلّت‌ به‌ آنان‌ می‌دهم‌ و نه‌ چون‌ بردگان‌ تسلیم‌ حکومت‌آن‌ها می‌شوم».

صحنه‌ کربلا نیز جلوه‌ دیگری‌ از این‌ آزادگی‌ بود، آن‌ حضرت‌ از میان‌ دو امر؛ یعنی ‌شمشیر یا ذلّت‌ مرگ‌ با افتخار را پذیرفت‌ و فرمود: «هیهات‌ منّا الذله‌».

اگر آزادی‌ خواهان‌ در راه‌ استقلال‌ و رهایی‌ از ظلم‌ می‌جنگند، در سایه‌ همین ‌آزادگی‌ است‌ که‌ ارمغان‌ عاشورا برای‌ همیشه‌ تاریخ‌ است‌.

2: ایثار

در صحنه‌ عاشورا نخستین‌ ایثارگر خود حضرت‌ بود که‌ حاضر شد جان‌ خود را فدای ‌دین‌ خدا کند و رضای‌ او را بر همه‌ چیز برگزیند، اصحاب‌ آن‌ حضرت‌ نیز هر کدام‌ ایثارگرانه‌ جان‌ خویش‌ را فدای‌ امام‌ خویش‌ کردند.

اظهارهای‌ یاران‌ امام‌ در شب‌ عاشورا مشهور است‌، یک‌ به‌ یک‌ برخاستند و آمادگی‌ خود را برای‌ جانبازی‌ و ایثار خود در راه‌ امام‌(علیه السلام) اظهار کردند؛ به ‌عنوان‌ نمونه‌، به ‌این‌ سخن‌ مسلم‌بن‌ عوسجه‌ اشاره‌ می‌کنیم‌ که‌ به‌ امام‌(علیه السلام) فرمود: «هرگز از تو جدا نخواهم‌ شد، اگر سلاحی‌ برای‌ جنگ‌ با آنان‌ نداشته‌ باشم‌ با سنگ ‌با آنان‌ خواهم‌ جنگید تا همراه‌ تو به‌ شهادت‌ برسم‌».

حضرت‌ وقتی‌ می‌خواست‌ از مکه‌ به‌سوی‌ کوفه‌ خارج‌ شود، در جواب‌ ابن‌ عباس‌ که‌او را از رفتن‌ به‌سوی‌ عراق‌ برحذر می‌داشت‌، فرمود:«با آن‌ که‌ می‌دانم‌ تو از روی‌ خیرخواهی‌ و شفقت‌ چنین‌ می‌گویی‌، اما من‌ تصمیم‌خود را گرفته‌ام‌»

3: توکل‌

امام‌ حسین‌(علیه السلام) در آغاز حرکت‌ خویش‌ از مدینه‌ تنها با توکل‌ بر خدا این‌ راه‌ را برگزید و در تمام‌ مسیر تنها تکیه‌گاهش‌ خدا بود، حتّی‌ توکلش‌ بر یاران‌ همراه‌ هم‌ نبود. از این‌ رو از آنان‌ خواست‌ که‌ هر کس‌ می‌خواهد برگردد و همین‌ توکل‌ باعث‌ شد هیچ ‌پیشامدی‌ نتواند در عزم‌ او خلل‌ وارد کند.

4: جهاد با نفس‌

خود ساختگی‌ و جهاد با نفس‌ زیربنای‌ جهاد با دشمن‌ بیرونی‌ است‌ و بدون‌ آن‌، این ‌هم‌ بی‌ثمر است‌ و کربلا سرشار از این‌ مجاهدت‌هاست‌. نافع‌بن‌ هلال‌ همسری‌ داشت‌ که ‌نامزد بود و هنوز عروسی‌ نکرده‌ بود، در کربلا هنگامی‌ که‌ می‌خواست‌ برای‌ نبرد به‌ میدان ‌رود همسرش‌ دست‌ به‌ دامان‌ او شد و گریست‌. این‌ صحنه‌ کافی‌ بود که‌ هر جوانی‌ را متزلزل ‌کند و انگیزه‌ جهاد را از او سلب‌ نماید، ولی‌ او با آن ‌که‌ امام‌ نیز از او خواست‌ که‌ شادی ‌همسرش‌ را بر میدان‌ رفتن‌ ترجیح‌ دهد، بر این‌ محبت‌ دنیوی‌ و غریزی‌ غلبه‌ یافت ‌و گفت‌: «ای‌ پسر پیامبر! اگر امروز تو را یاری‌ نکنم‌، فردا جواب‌ پیامبر را چه‌ بدهم‌؟» جنگید تا شهید شد.

5: شجاعت‌

شجاعت‌ عاشوراییان‌، ریشه‌ در اعتقادشان‌ داشت‌، آنان‌ که‌ به‌ عشق‌ شهادت ‌می‌جنگیدند از مرگ‌ ترس‌ نداشتند تا در مقابله‌ با دشمن‌ سست‌ شوند و به‌ همین‌ دلیل ‌لشگریان‌ دشمن‌ پیوسته‌ از برابرشان‌ می‌گریختند و چون‌ توان‌ مبارزه‌ فردی‌ را با آنها نداشتند به ‌طور جمعی‌ حمله‌ کرده‌ و آنها را به‌ شهادت‌ می‌رساندند.

یکی‌ از راویان‌ِ حوادث‌ کربلا حمیدبن‌ مسلم‌ می‌گوید: «به ‌خدا سوگند! هیچ‌ محاصره‌ شده‌ای‌ در انبوه‌ مردم‌ ندیدم‌ که‌ فرزندان‌ و خاندان‌ و یارانش‌ کشته‌ شده‌ باشند و چون‌ حسین‌ بن‌ علی‌ قوی‌دل‌ و استوار و شجاع‌ باشد».

6: صبر و استقامت‌

حضرت‌ در یکی‌ از منزلگاه‌های‌ میان‌ راه‌ این‌گونه‌ فرمود: «صبر و مقاومت‌ کنید ای‌ بزرگ‌زادگان‌! چرا که‌ مرگ‌ شما را از رنج‌ و سختی‌ عبور می‌دهد و به ‌سوی‌ بهشت‌ گسترده‌ و نعمت‌های‌ همیشگی‌ می‌رساند».

شجاعت‌ عاشوراییان‌، ریشه‌ در اعتقادشان‌ داشت‌، آنان‌ که‌ به‌ عشق‌ شهادت‌می‌جنگیدند از مرگ‌ ترس‌ نداشتند تا در مقابله‌ با دشمن‌ سست‌ شوند و به‌ همین‌ دلیل‌لشگریان‌ دشمن‌ پیوسته‌ از برابرشان‌ می‌گریختند و چون‌ توان‌ مبارزه‌ فردی‌ را با آنها نداشتند به‌طور جمعی‌ حمله‌ کرده‌ و آنها را به‌ شهادت‌ می‌رساندند

7: عزّت‌ و افتخار

وقتی‌ والی‌ مدینه‌ بیعت‌ با یزید را به ‌حضرت‌ پیشنهاد کرد، حضرت‌ ضمن‌ ردّ آن‌، با ذلیلانه‌ شمردن‌ آن‌ این‌گونه‌ فرمود: «کسی‌ همچون‌ من‌ با شخصی‌ چون‌ او بیعت‌ نمی‌کند». در جای‌ دیگر با ردّ پیشنهاد تسلیم‌ شدن‌ فرمود: «همچون‌ ذلیلان‌ دست‌ بیعت‌ با شما نخواهم‌ داد».

8: عفاف‌ و حجاب‌

دختران‌ و خواهران‌ امام‌(علیه السلام) مواظب‌ بودند تا حریم‌ عفاف‌ اهل‌بیت‌ پیامبر تا آن ‌جا که‌ می‌شود، حفظ‌ و رعایت‌ شود. اُم‌کلثوم‌ به‌ مأمور اسیران‌ فرمود: «وقتی‌ ما را وارد شهر دمشق‌ می‌کنید از دری‌ وارد کنید که‌ تماشاچی‌ کمتری‌ داشته ‌باشد». و از آنان‌ درخواست‌ کرد که‌ سرهای‌ شهدا را از میان‌ کجاوه‌های‌ اهل‌بیت‌ فاصله ‌بدهند، تا نگاه‌ مردم‌ به‌ آنها باشد و حرم‌ رسول‌ خدا را تماشا نکنند .

9: عمل‌ به‌ تکلیف‌

حضرت‌ وقتی‌ می‌خواست‌ از مکه‌ به ‌سوی‌ کوفه‌ خارج‌ شود، در جواب‌ ابن‌ عباس‌ که ‌او را از رفتن‌ به ‌سوی‌ عراق‌ برحذر می‌داشت‌، فرمود: «با آن‌ که‌ می‌دانم‌ تو از روی‌ خیرخواهی‌ و شفقت‌ چنین‌ می‌گویی‌، اما من‌ تصمیم‌ خود را گرفته‌ام‌».

10: وفا

وقتی‌ به‌ صحنه‌ عاشورا می‌نگریم‌، مظاهر برجسته‌ای‌ از وفا را می‌بینیم‌. شب‌ عاشورا سیدالشهدا(علیه السلام) وقتی‌ با اصحاب‌ خود صحبت‌ می‌کند، وفای‌ آنان‌ را می‌ستاید و می‌فرماید: «من‌ با وفاتر و بهتر از اصحابم‌، اصحابی‌ نمی‌شناسم‌«. 

نوع مطلب : یاد داشت ها (حتما ببینید)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
امیرحسام دلخون
پنجشنبه 2 آذر 1391
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
جهت دریافت خبرنامه نام و ایمیل خود را وارد نمایید

Powered by WebGozar

نوای دلخون نرم افزار دانستنی های زناشویی

دانلود رایگان نرم افزار دانستنی های زناشویی
وبلاگ نیایش لوگوی منه دلخون سایت بچه شیعه خیمه گاه فاطمیون نرگس وبلاگ شیعه زیستن
شیعه زیستن
پایگاه ندبه اندیشه

پایگاه اندیشه ندبه

سایت با اقتدار بچه شیعه
به وبلاگ امیرحسام (دلخون) خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات